איך להישאר בריא | מרכז המשאבים למניעה

הקדמה

המסר הדתי והפעילות הדתית של סיינטולוגיה מגיעים ומועברים לאנושות בתקופה שבה מסרים רוחניים הם מאוד קשים לתפיסה. ישנן לא מעט סיבות כבדות משקל אשר בגללן המציאות הסובייקטיבית של אדם עלולה להיחסם לקבלת מסר רוחני כלשהו.

נמנה רק כמה מהן:

1. הפיכת תודעת הציבור לחילונית בצורה מאסיבית.

2. דתות, דוקטרינות ומנהגים מסורתיים משאירים את הרוב המודרני חסר השראה.

3. התפלגויות בכנסיות מסורתיות מטפחות הרגשת חוסר אמון ואכזבה אצל מאמינים מהשורה וגורמות להם לפנות למקורות שאינם המבנים הקונבנציונאליים.

4. אובדן החוויה הרגשית של האדם את הבסיס הרוחני שלו, והזדהות עצמית כוזבת עם ערכים בני חלוף – כלומר, אובדן הזהות הרוחנית – מהווים את אובדן היכולת עבור האדם לראות את עצמו בקונטקסט רוחני רחב יותר מאשר החיים הנוכחיים.

הסיטואציה מוחמרת עקב אינספור משברים חברתיים, פוליטיים, אקולוגיים ותרבותיים, אשר מקורם באובדן טבעו הרוחני של האדם. האדם איבד את הידע של עצמו כישות רוחנית, דבר המביא לקטסטרופות / אסונות וזעזועים חיצוניים, כלומר האדם איבד את זהותו הרוחנית ומזהה את עצמו עם ערכים כוזבים. מכיוון שהזיהוי העצמי הכוזב נמשך זמן רב מדי, אז תהליך הגילוי מחדש של הזהות האמיתית של האדם והמודעות העצמית שלו כישות רוחנית דורש הליכה בדרך ארוכה במיוחד – הדרך שמובילה לשיקום הזהות העצמית הרוחנית. הדרך בחזרה לזהות עצמית רוחנית לא תמיד עוברת דרך מערכות דתיות קונבנציונאליות. להיפך, הרבה מחפשים מסלול מחוץ למערכות הדתיות הקונבנציונאליות, ובהחלט יש להם את הזכות לחפש דרך להתעוררות רוחנית ולידה מחדש אשר נמצאת מחוץ למערכות הדתיות המסורתיות, אם נמצא כי המסורת אינה מסוגלת לספק תגובה הולמת לאתגרים מודרניים.

סיינטולוגיה מספקת את התשובה ואת הדרך להתעוררות רוחנית דרך הפעילות הדתית והמסרים הדתיים שלה. כנסיית הסיינטולוגיה מטפלת באדם אשר נקודת מבטו עוצבה על-ידי עידן שאינו דתי, ומשתמשת במנהגים ומגמות אשר נוצרו על-ידי העידן הספציפי הזה למטרה המוצהרת של שיקום מודעות עצמית רוחנית.

סיינטולוגיה מספקת את התשובה ואת הדרך להתעוררות רוחנית דרך הפעילות הדתית והמסרים הדתיים שלה. כנסיית הסיינטולוגיה מטפלת באדם אשר נקודת מבטו עוצבה על-ידי עידן שאינו דתי, ומשתמשת במנהגים ומגמות אשר נוצרו על-ידי העידן הספציפי הזה למטרה המוצהרת של שיקום מודעות עצמית רוחנית. כנסיית הסיינטולוגיה לוקחת בחשבון את מגוון הדתות וצורות הווידוי בחברה המודרנית. לפיכך המסר הרוחני של כנסיית הסיינטולוגיה מופנה לכל הקבוצות הדתיות ומאפשר לעוסקים בדתות אחרות לעסוק בסיינטולוגיה, ולאלו השייכים לכנסיית הסיינטולוגיה להשתייך לדתות אחרות.

למשימה של כנסיית הסיינטולוגיה יש חשיבות מיוחדת עבור מדינות פוסט-טוטליטריות. כל המחסומים לעיל להתחדשות רוחנית בעולם המודרני מוכפלים באיזורים פוסט-טוטליטריים. יש להוסיף להם משימה חשובה מאוד, אשר אינה ידועה במדינות בהן ישנם משטרים דמוקרטיים מתקדמים – משימה של בניית מוסדות אזרחיים בחברה אשר נהרסו כליל בתקופה של המשטרים הטוטליטריים. הכוונה כאן היא למוסדות קהילתיים וניהול עצמי ברמה המקומית והצורך להכשיר את האוכלוסייה בכישורי בניית הקהילות. וכאן ממלא תפקיד הן הניסיון של כנסיית הסיינטולוגיה בבניית קהילה והן הטכנולוגיות של סיינטולוגיה בהכשרה רוחנית, במטרה ליצור בסיס רוחני חדש במקומות הנמצאים תחת משטרים שאינם טוטליטריים.

קונפליקטים אתניים ופוליטיים אשר מאיימים באופן קבוע להתפתח לסיטואציות בינלאומיות וסיטואציות בין דתות במיקומים פוסט-טוטליטריים מחמירים את הסיטואציה. לפיכך הניסיון של כנסיית הסיינטולוגיה בעבודה מוצלחת בין הדתות הוא נושא הנחוץ למדינות ולאיזורים חדשים.

סיינטולוגיה פונה לאדם אשר מוכן להתחיל במסע לעבר הטבע הרוחני שלו בכוחו שלו. סיינטולוגיה מספקת הבטחות ברורות וכמו כן את הקריטריונים להגשמת הבטחות אלו. זה חשוב במיוחד עבור אנשים אשר נאלצים לסמוך רק על עצמם וכוחם האישי ואשר מחפשים באותו זמן בסיס רוחני והצדקה לריבונות עצמית ועצמאות בתחום הרוחני. ישנם הרבה אנשים כאלו בכל הרבדים החברתיים והמקצועיים של רוסיה המודרנית. אז מהן הסיבות לטבע פנימי דתי / רוחני, אשר גורם לדימוי של סיינטולוגיה להיראות אטרקטיבי עבור אנשים החושבים בצורה עצמאית, שהם פעילים ושאינם בוטחים באחרים, בעידן הפוסט-טוטליטרי? למטרה זו הכרחי להבין מספר מאפיינים בסיסיים של סיינטולוגיה כתורה וכארגון כנסייתי וכמו כן את הערך שלה לאנשים אשר לא מצאו תשובה בכנסיות מסורתיות.

סיינטולוגיה פונה לאדם אשר מוכן להתחיל במסע לעבר הטבע הרוחני שלו בכוחו שלו.

במיוחד נחוץ לענות על השאלות הבאות: מהי סיינטולוגיה כמערכת תיאולוגית? כיצד היא מטפלת בבעיה של שמירת הידע הקדוש? מהו המבנה של המסר הרוחני של סיינטולוגיה? מהו המבנה של הקיום החדש בסיינטולוגיה ואיך סיינטולוגיה מתייחסת לאבסולוטי?

בתשובות המוקדמות לשאלות הללו ננסה להבהיר את הסיבות להצלחה המהירה של סיינטולוגיה ברוסיה ובמדינות פוסט-טוטליטריות כמכלול.

I. סיינטולוגיה כמערכת תיאולוגית
הורד את הספר הלבן