מחקר קצר על דת הסיינטולוגיה

ג' גורדון מלטון, Ph.D.‎

ד"ר מלטון כתב ב-1981:

אני המנהל של 'מכון המחקר של הדתות באמריקה' הממוקם באוונסטון, אילינוי, מרכז מחקר לחקר קבוצות דתיות קטנות בארצות-הברית. אני המנהל של המרכז הזה במשך 10 השנים האחרונות.

אני כומר בעל הסמכה בכנסייה המתודיסטית המאוחדת, הסמכה שקיבלתי ב-1968, ואני הכומר הראשי של הכנסייה המתודיסטית המאוחדת עמנואל באוונסטון, אילינוי, ונמצא בתפקיד הזה כבר שלוש וחצי שנים.

אני חבר ב-'אגודה לחקר מדעי של דתות' ו-'ההתאחדות האמריקנית להיסטוריה של דתות'.

אני בעל תואר ראשון במדעי הרוח מבירמינגהם סאות'רן קולג'; בעל תואר שני בתיאולוגיה מהסמינריון התיאולוגי גארט הקשור לכנסייה המתודיסטית המאוחדת; ובעל דוקטורט בהיסטוריה וספרות של דתות מאוניברסיטת נורת'ווסט (1975).

כתבתי שבעה ספרים, הייתי אחד העורכים של 'האנציקלופדיה של המתודיזם בעולם', והמחבר של 'המדריך לגופים דתיים בארצות-הברית'.

ב-16 השנים האחרונות, בנוסף לחובותיי בתור הכומר הראשי בכנסייה שלי והמנהל של 'מכון המחקר של הדתות באמריקה', עסקתי בעבודת מחקר נרחבת וכתבתי את 'האנציקלופדיה של הדתות באמריקה', עבודת עיון מקיפה שבוחנת קרוב ל-1,200 דתות שונות שקיימות באמריקה, ומתארת את ההיסטוריה, העיסוקים הדתיים והאמונות של כל אחת מהן. למיטב ידיעתי, זאת העבודה הראשונה בסדר גודל כזה מאז 1936.

בחנתי את סיינטולוגיה גם מתוקף תפקידי ככומר בכנסייה המתודיסטית המאוחדת וגם בתור המנהל של 'מכון המחקר של הדתות באמריקה'. על סמך ניסיוני העשיר בתור חוקר של תנועות דתיות; המחקר שניהלתי לגבי עיקרי האמונה, האמונות והעיסוקים הדתיים של דת הסיינטולוגיה, הביקורים שערכתי בכמה ארגונים של סיינטולוגיה (לרבות ארגון הסיינטולוגיה של מיזורי) וביקורים ארוכים שערכתי אצל יועצים רוחניים של סיינטולוגיה, אני מוצא שסיינטולוגיה היא דת במובן המלא ביותר של המילה. יש בה עיקרי אמונה שהושקעה בהם מחשבה רבה, לרבות אמונה בישות עליונה, אמונה בחירותה של הנפש ובנצחיותה של הנפש, שיטת פולחן וקיום מנהגים, תוכנית נרחבת של ייעוץ רוחני, ושירות עזרה לקהילה שמגלם את עיקרי האמונה והאמונות של הדת. רק לעתים נדירות דת חדשה מגשימה תוכנית מלאה שכזו בדור הראשון שלה. הבחינה שלי של הדת כללה השתתפות אישית בטקס נישואין של סיינטולוגיה וגם השתתפות בשירות סופשבוע של סיינטולוגיה. הטקסים הדתיים של הדת, לרבות נוהלי הפולחן שלה, החתונות, טקסי הענקת השם והלוויות מופיעים בספרים 'הטקסים והדרשות של הכנסייה המייסדת של סיינטולוגיה' ו-'הרקע, הייעוץ הרוחני, הטקסים והדרשות של דת הסיינטולוגיה'. הם בנויים לפי דפוסים מסורתיים ומעביר אותם יועץ רוחני של הדת.

בדת הסיינטולוגיה יש את האמונה, המסירות וההכרה באלוהות של "הישות העליונה", בנוסף לאמונה בנצחיותה של הנפש ושהאדם הוא ישות רוחנית. הדברים האלה ברורים לעין בכל הפעילויות של הקבוצה – בתוכנית שהדת בנתה, באמונות ובעיסוקים הדתיים שלה, ובספרות שלה, לרבות הספרים הנזכרים לעיל.

האמונות של הדת, ההכרה באלוהות ויחסה לאלוהים או לישות העליונה ברורים לעין גם בתוכנית הייעוץ הרוחני של הדת, בטקסים הדתיים שלה, בחיי הקהילה ובתוכניות להתקדמות רוחנית.

סיינטולוגיה עוסקת בשאלות הדתיות הבסיסיות של מאיפה באנו, מדוע אנחנו כאן ולאן אנחנו הולכים.

סיינטולוגיה מקיימת באופן קבוע שירות סופשבוע, ולמרות שהוא לא האירוע הדתי המרכזי של השבוע כמו בכנסייה המתודיסטית, הוא בכל זאת מספק לקהילה אפשרות לקיים פולחן בתור קבוצה.

סיינטולוגיה היא בהחלט דת במובן המלא ביותר של המילה.

סיינטולוגיה באופן קבוע מפיצה את האמונות שלה דרך הערוצים המקובלים של הטקסים והדרשות, הפצה של פרסומים דתיים ותוכניות בקהילה.

סיינטולוגיה היא בהחלט דת במובן המלא ביותר של המילה.

ג׳ גורדון מלטון
10במאי 1981

ג' גורדון מלטון הוא המייסד והמנהל של 'מכון המחקר של הדתות באמריקה' בסנטה ברברה, קליפורניה. הוא הוביל תוכנית מחקר על דתות אמריקניות מגוונות רבות, עם תשומת לב מיוחדת לתנועות דתיות חדשות שהפכו להיות מאוד נפוצות באמריקה מאז 1965. הוא הסופר/העורך של יותר מ-20 ספרים, לרבות 'האנציקלופדיה של דתות אמריקניות' (מהדורה 4, 1994), 'חוויית הכת', 'האנציקלופדיה של העידן החדש', 'המנהיגים הדתיים של אמריקה', ולאחרונה 'האנציקלופדיה של הדתות האפרו-אמריקניות'. ד"ר מלטון הוא כומר בכיר בכנסייה המתודיסטית המאוחדת ועבד עם המחלקה לחקר דתות באוניברסיטת קליפורניה.

II. סיינטולוגיה, דת חדשה
מאת סמואל ס' היל, Ph.D.‎
הורד את הספר הלבן