איך להישאר בריא | מרכז המשאבים למניעה

האם סיינטולוגיה היא דת?

גארי ד' בומה, Ph.D.‎

ביקשו ממני את דעתי המקצועית על השאלה:

האם סיינטולוגיה היא דת? יש לי את הכישורים המקצועיים הבאים שרלוונטיים לנושא הזה:

תואר ראשון במדעי הרוח מקלווין קולג' (יוונית ופילוסופיה)

תואר ראשון בתיאולוגיה מהמכללה התיאולוגית הדתית פרינסטון (דת וחברה)

תואר שני מאוניברסיטת קורנל (סוציולוגיה)

דוקטורט מאוניברסיטת קורנל (סוציולוגיה של דת)

אני פעיל בתחום המחקר המדעי של דת יותר מעשור שבמהלכו פרסמתי מאמרים רבים בתחום, הייתי יושב-ראש של סימפוזיון בנושא ההגדרה של דת, והרצאתי על הסוציולוגיה של דת באוניברסיטת דלהויז, באוניברסיטה הארצית של מישיגן ובאוניברסיטת מונאש.

קראתי ספרים רבים על סיינטולוגיה וביקרתי בארגון בוויקטוריה. על סמך המסמכים האלה והביקור הזה, דעתי המקצועית היא שאפשר לשים את סיינטולוגיה בקטגוריה של דת. הרשה לי להרחיב בעניין.

דעתי המקצועית היא שאפשר לשים את סיינטולוגיה בקטגוריה של דת.

בעוד שיש מחלוקות בנושא של חקר הדת לגבי ההגדרה של דת, כל ההגדרות השונות יכניסו את סיינטולוגיה, האמונות והעיסוקים שלה לקטגוריה של דת ללא שום מחלוקת. המחלוקות בתחום הזה מתרכזות בשאלה עד כמה זה שימושי להחיל את המונח דת על קבוצות שדבקות בתפיסות עולם שאין בהן תפיסת עולם ספציפית וברורה שמעוגנת ומבוטאת בהתחייבות בסיסית לישות, להתקיימות או לעיקרון על-טבעיים. היות ועיקרי האמונה של סיינטולוגיה מתרכזים בבירור סביב התחייבות כזאת ונובעים ממנה, לא יהיה שום ספק בלבם של הסוציולוגים של דת שבכל הקשור לסיינטולוגיה אכן יש להם עסק עם דת.

אמיל דוקהים, אחד האבות המייסדים של הסוציולוגיה של דת, הגדיר דת בתור: "מערכת מאוחדת של אמונות ועיסוקים הקשורים לדברים מקודשים ... שמאחדים את כל האנשים שדבקים בהם לקהילה מוסרית מאוחדת שקוראים לה תנועה דתית".

ג'ררד לנסקי, במחקר רב ההשפעה שלו "הפקטור הדתי", מגדיר דת בתור "... מערכת של אמונות לגבי אופיים של הכוחות שבסופו של דבר מעצבים את גורלו של האדם, ועיסוקים הקשורים למערכת הזו המשותפים לכל חברי הקבוצה".

אם האדם ישתמש בהגדרות האלה של דת, הוא בהחלט יגיע למסקנה שסיינטולוגיה היא דת.

גארי ד' בומה
30 באוקטובר 1979

בזמן כתיבת דברים אלה, ד"ר בומה היה חלק מסגל ההוראה במחלקה לאנתרופולוגיה ולסוציולוגיה, אוניברסיטת מונאש, קלייטון, ויקטוריה, אוסטרליה.

IV. הסטאטוס הדתי של סיינטולוגיה
מאת אירווינג הקסהאם, Ph.D.‎
הורד את הספר הלבן